t e l. / f a x   9 1   5 7 7   2  7  2 7


s e k r e t a r i a t @ z s 5 . s t a r g a r d . p l

Zespół Szkół nr 5 w Stargardzie

im. Tadeusza Tańskiego

rekrutacja2019 2020

 

 

 

UONET+ zaloguj sieUONET+ dostep do edziennikaUONET+ obejrzyj filmyLogo Bieg NiepodleglosciErasmus

Ty też uratuj komuś życie!

komorkomania   #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek.

Nie tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele. Zapraszamy pełnoletnich uczniów 14 marca 2018 r. w godzinach 9.00 – 14.00 sala C 100 !!!
Przyprowadź ze sobą Rodziców, Chłopaka, Dziewczynę !!!

Czekamy na Was!!!

 

DKMS
POKONAJMY NOWOTWORY KRWI
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
PO CO ODDAJEMY SZPIK?

To szansa na uratowanie czyjegoś życia. W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.
Przeszczepienia dokonuje się głównie u Pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Należą do nich choroby nowotworowe takie jak: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, takie jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci, choroby metaboliczne. Aby dokonać przeszczepienia, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego Dawcy.
TWÓJ BLIŹNIAK GENETYCZNY CIĘ POTRZEBUJE!

Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi, ponieważ aż co piaty chory nie znajduje swojego Dawcy. Dlaczego?
Nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w rzadkim genotypie nawet 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy.

CHCESZ POMÓC? ZAREJESTRUJ SIĘ!

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.
Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Jak wygląda proces rejestracji? Zajmuje to tylko chwilę! Zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz z danymi osobowymi, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość do nas. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców komórek macierzystych, a Ty otrzymujesz kartę potencjalnego Dawcy szpiku. Proces trwa ok. 2-3 miesiące. Zarejestrować się możesz przez Internet lub podczas licznych akcji rejestracyjnych.

NA CZYM POLEGA POBRANIE KOMÓREK MACIERZYSTYCH Z KRWI OBWODOWEJ?

Pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej jest jedną z metod pobrania materiału do transplantacji. Stosuje się ją w 80 procentach przypadków. O metodzie pobrania zawsze decyduje lekarz prowadzący Pacjenta, wybierając tę, która będzie miała najlepszy wpływ na wynik przeszczepienia. Jak wygląda pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej?

Przygotowanie
Liczba krwiotwórczych komórek macierzystych we krwi jest w normalnej sytuacji bardzo niska. W celu przeprowadzenia pobrania konieczne jest zwiększenie ich liczby poprzez podanie wcześniej tzw. czynnika wzrostu. Dawca przyjmuje go na 4 dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania. Czynnik wzrostu podawany jest poprzez zastrzyki podskórne. To bardzo proste i praktycznie bezbolesne – większość Dawców aplikuje je sobie samodzielnie. W okresie przygotowania się do oddawania komórek macierzystych należy wyjątkowo dbać o siebie, aby nie nabawić się przeziębienia lub innej choroby – może to opóźnić pobranie.

Jak działa czynnik wzrostu?
Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w takich sytuacjach jak, np. w trakcie przechodzenia infekcji. W związku z tym, podczas przyjmowania czynnika wzrostu mogą pojawić się objawy grypopodobne, np. bóle głowy czy mięśniowo-stawowe, pomimo, że jesteśmy zdrowi. Objawów tych można się pozbyć lub je ograniczyć za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

Dzień zero
Metoda pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej przypomina procedurę oddawania krwi w stacjach krwiodawstwa. Dawcy zakłada się dwa dożylne dojścia w obydwa przedramiona. Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. 4-5 godzin, po których Dawca od razu może wrócić do domu. Czasami zdarza się, że organizm Dawcy nie wyprodukował wystarczającej ilości komórek macierzystych i konieczne jest powtórzenie pobrania. Odbywa się to maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie musi przebywać stacjonarnie w szpitalu i może przenocować w hotelu.
Drugie pobranie trwa z reguły znacznie krócej. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca. Tam ma miejsce przeszczepienie.
Co się dzieje po pobraniu?
Organizm odbudowuje komórki macierzyste w ciągu dwóch tygodni, Dawca w żaden sposób nie odczuwa tego procesu. Dzień po pobraniu lub nawet tego samego dnia, Dawca (jeśli chce) może otrzymać informacje o swoim Biorcy – jego płeć, wiek i kraj pochodzenia.
NA CZYM POLEGA POBRANIE SZPIKU Z TALERZA KOŚCI BIODROWEJ?

Najważniejsze – pobranie jest wykonywane z talerza kości biodrowej, nie z kręgosłupa. Legendy o pobieraniu szpiku wielką igłą z kręgosłupa nie mają nic wspólnego z rzeczywistością! Co więcej, ta metoda pobrania materiału do przeszczepienia wybierana jest tylko w 20 procentach przypadków.
Przygotowanie
W sytuacji, gdy dochodzi do pobrania szpiku z talerza kości biodrowej, nie trzeba szczególnie się do niego przygotowywać. Ze względu na znieczulenie ogólne Dawca z reguły jest przyjmowany do kliniki pobrania na jeden dzień przed zabiegiem.
Pobranie szpiku
Cały zabieg trwa około 60 minut i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu Dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy jednocześnie pobiera mieszaninę krwi i szpiku z talerza kości biodrowej. Lekarze wkłuwają się specjalnymi igłami w dwa miejsca: tzw. kolce biodrowe tylne górne (na plecach ponad pośladkami, na skórze w tym miejscu zazwyczaj widoczne są dołeczki) i pobierają komórki macierzyste ze szpiku, używając strzykawek. Zabieg odbywa się w warunkach całkowitej sterylności, na bloku operacyjnym, przy użyciu jednorazowego sprzętu. Pobrany materiał to ok. 1 – 1,5 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi.
Czy to boli?
W trakcie zabiegu Dawca nic nie czuje, ponieważ pozostaje w znieczuleniu ogólnym. Dolegliwości w przypadku pobrania szpiku kostnego są głównie wynikiem wykonania niewielkiego nacięcia w celu wprowadzenia igieł. Bóle występują z reguły bezpośrednio po pobraniu i mogą się znacznie wahać - zarówno pod względem czasu trwania, jak i intensywności (bóle podobne do lekkiego stłuczenia). Zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Dawca może odczuwać również pewien dyskomfort związany z działaniem znieczulenia ogólnego – mogą pojawić się np. senność, mdłości, chrypka i ból gardła (związane z obecnością rurki intubacyjnej).
Daria Jóźwiak, Dawca
Zabieg pobierania szpiku z talerza kości biodrowej był wykonany pod narkozą i trwał ok. 2 godzin. Ostatnie co pamiętam to zegar wiszący na ścianie wskazujący 8:10, a potem jak leżałam już na sali pooperacyjnej. Wszystkich przerażonych mogę uspokoić – nie odczuwałam żadnego bólu. Jedyny dyskomfort, (który przemija po 2 dniach) to działanie narkozy.
Po zabiegu dostałam informację od fundacji, że pomogłam małemu chłopczykowi! Gdy o tym usłyszałam, nie mogłam przestać myśleć, że małe dziecko jest tak ciężko chore. Jestem szczęśliwa, że mogłam pomóc.
Regeneracja
Dawca po pobraniu z talerza kości biodrowej przebywa zazwyczaj przez ok. 2-3 dni w klinice. Jest to konieczne ze względu na obserwację po podaniu znieczulenia ogólnego. Ubytek szpiku i komórek macierzystych regeneruje się w organizmie Dawcy w ciągu ok. 2-3 tygodni i jest to proces nieodczuwalny dla niego.
Dzień po pobraniu lub nawet tego samego dnia, Dawca (jeśli chce) może poznać podstawowe informacje o swoim Biorcy – jego płeć, wiek i kraj pochodzenia.