XXII Turniej Przyrodniczy dla gimnazjalistów

folderthumb   W środę 26 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 5 w Stargardzie, odbył się XXII Turniej Przyrodniczy dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu stargardzkiego. Celem konkursu było aktywizowanie do działań na rzecz ochrony środowiska, przedstawienie zjawiska niskiej emisji, jej wpływu na zdrowie ludzi i przyrodę.

Zagadnienia związane z różnorodnością działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska przybliżyły młodzieży zaproszone panie: Ewa Szkolnicka z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Julita Siek z Zarządu Usług Komunalnych w Stargardzie. Uczestnikami turnieju były czteroosobowe drużyny ze szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, Gimnazjum Integracyjnego oraz Gimnazjum Publicznego w Marianowie. Uczestnicy kolejnej edycji konkursu przebiegającej pod hasłem: „W kierunku natury” rozwiązywali zadania testowe, wyjaśniali mechanizm prezentowanych doświadczeń z powietrzem, zaprojektowali ogrody swoich marzeń, rozpoznawali strefę bioindykacyjną z zastosowaniem skali porostowej. Młodzież aktywnie uczestniczyła również w zajęciach warsztatowych w pracowni chemicznej. Nauczyciele wzięli udział w konferencji metodycznej „Nowa podstawa programowa 2017 - biologia” przeprowadzonej przez panią Liliannę Janeczek z PODN w Stargardzie i wydawnictwo WSiP. Konkursowe współzawodnictwo szkół zostało uhonorowane nagrodami książkowymi, rzeczowymi, dyplomami oraz podziękowaniami dla opiekunów, które wręczyli: Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego pan Jerzy Hernet oraz Dyrektor Szkoły pani Jolanta Kawszyn. Tegoroczne zwycięskie zespoły to: Gimnazjum nr 3 - I miejsce, Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego - II miejsce i Gimnazjum nr 1 – III miejsce. Laureatem nagrody głównej – Pucharu XXII Turnieju Przyrodniczego została drużyna Gimnazjum nr 3 w Stargardzie. Dopełnieniem turniejowego spotkania młodzieży była oprawa muzyczna – piosenki w wykonaniu Mart Kowalskiej z kl. IV Tk i Gabrieli Mrozek z kl. I Tż. Słodki poczęstunek dla uczestników został przygotowany przez uczniów – cukierników z kl. III C. Całą imprezę zorganizowali nauczyciele: Mirosława Ćwirta, Monika Nowicka-Chorągiewicz, Ewa Przybylska, Genowefa Lachowska, Alina Kuźniak, Piotr Szczepaniak wraz z uczniami klasy I i II Technikum Pojazdów Samochodowych oraz klasy III Technikum Architektury Krajobrazu.