2 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

folderthumb   Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. To ważne, żebyśmy w tym dniu pokazali, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Uczestnicząc 3 kwietnia 2017 r. w akcji „Zaświeć się na niebiesko” zorganizowanej przez Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie klasy: I O i III O przygotowały niebieski kącik plastyczny. Dużym zaskoczeniem były również pyszne rogaliki drożdżowe z …niebieskim lukrem, które zniknęły w krótkim czasie.
Zespół Szkół nr 5 reprezentowali uczniowie klasy I o i III o z opiekunami: Marzeną Samujło, Danutą Puchniarską i Marzenną Sztubą.